Radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa) jest nowoczesną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, która cieszy się coraz większą popularnością. Idea wspomnianej techniki oparta jest na zjawisku ogrzewania tkanek na precyzyjnie określonej głębokości, przy wykorzystaniu fal radiowych, emitowanych przez prąd o wysokiej częstotliwości.
Jest przeprowadzana przy pomocy specjalnego urządzenia, wyposażonego w zestaw mikroigieł do nakłuwania skóry i elektrody emitujące energię elektromagetyczną.
Warto w tym miejscu nadmienić, że w odróżnieniu od klasycznych laserów. Opisywana technologia umożliwia dotarcie do znacznie większej głębokości, która wynosi nawet 3,5 mm, co istotnie wpływa na jej skuteczność. Ponadto, zaletą RF mikroigłowej jest bez wątpienia możliwość dokładnego regulowania poziomu nakłuwania, a także czasu oraz natężenia ogrzewania, w zależności od okolicy ciała poddawanej zabiegowi i wskazań terapeutycznych.
Od przeprowadzenia opisywanego zabiegu należy odstąpić w przypadku:
- ciąży i laktacji
- epilepsji oraz chorób psychicznych
- obecności metalowych implantów w miejscu zabiegu
- chorób skóry, schorzeń zakaźnych i autoimmunologicznych
- posiadania stymulatora serca lub defibrylatora
- chorób przewlekłych takich jak nowotwory, AIDS, cukrzyca
- aktywnych zakażeń skóry o etiologii bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej
Zwykle cały cykl terapii RF mikroigłowa opiera się 2 lub 3 zabiegach w odstępie 4 tygodni. W niektórych wskazaniach wystarcza jeden zabieg.
Jeżeli kolejny zabieg jest konieczny, wykonuje się go w odstępie od 4 do 6 tygodni od pierwszego.